Beszélhetek-e a bíróval tárgyaláson kívül?
Nem lehet, ez az ügyfélnek és a bírónak is tilos!
Természetesen tájékoztatni lehet a bírót, ha a tárgyalásról késni fog, de az ügy érdemére vonatkozóan csak a tárgyaláson lehet a bíróval beszélni.
Hogyan lehet a polgári perben nyilatkozatot tenni?
Beadványok útján írásban, vagy a tárgyaláson szóban.
Hogyan nyújtsam be a beadványt?
Postai úton, vagy a kezelőirodákon ügyfélfogadási időben személyesen. Ügyfélfogadási időn túl (amíg a bírósági épület nyitva van) az ott elhelyezett gyűjtőládába is elhelyezheti beadványát. A Polgári perrendtartás értelmében a beadványokat és azok mellékleteit eggyel több példányban kell benyújtani, mint ahány fél a perben van.
E-mailben és faxon a beadványok beadhatók-e?
Igen, de ezek a beadványok hiányosnak minősülnek, mert nincsenek eredetiben aláírva, ezért azokat hiánypótlásra kell visszaküldeni.
Polgári perben a bíróság alkalmazottjának küldött e-mail nem minősül előterjesztett beadványnak..
Ki van-e tűzve az ügyem?
Ha az első tárgyalásról idézést nem kapott, az ügy állásáról a kezelőirodán érdeklődhet személyesen vagy telefonon.
Soronkívüliséggel kapcsolatban hova kell címezni és beadni a beadványokat?
A bíróság elnökének kell címezni. A bíróság elnöke mérlegeli, hogy az adott ügyben elrendeli–e a soronkívüliséget.
Ki tekinthet bele az iratba?
Ügyfélfogadási időben a peres felek , a jogi képviselők, közeli hozzátartozó pedig meghatalmazással. Más személy csak elnöki engedéllyel, ha a jogi érdekeltségét igazolja.
Ha jogi képviselőm van , miért csak az ügyvéd kap tájékoztatást, értesítést, idézést az ügyemben?
Ha önnek ügyvédje van, akkor az idézést, a bíróság végzéseit, sőt az ítéletet is az ő részére kézbesíti a bíróság. Önnek csak akkor küld idézést a bíróság, ha személyesen kívánja meghallgatni. A per eseményeiről önnek az ügyvédje ad tájékoztatást.
Tanúként idéztek, de nem szeretnék tanúskodni, mit tegyek?
A tanúzás állampolgári kötelezettség. Az idézésben foglaltaknak eleget kell tenni, meg kell jelenni a tárgyaláson, mert ellenkező esetben a bíróság önt a rendőrséggel elővezettetheti, vagy pénzbírsággal sújthatja. A tanúvallomást csak bizonyos esetekben tagadhatja meg, de azt is csak a tárgyaláson. Nincs mód írásbeli tanúvallomás megtételére sem.
Hol lehet illetékbélyeget vásárolni?
A postán.
Hogyan számítják a határidőket?
A határidőket napok, hónapok vagy évek szerint kell számítani. A napokban megállapított határidőbe nem számít bele a kezdőnap, azaz amikor a kézbesítés vagy a kihirdetés megtörténik. Ha a határidő utolsó napja munkaszüneti napra esik, a határidő csak az azt követő legközelebbi munkanapon jár le.
Nincs kiírva a tárgyalóteremre az aznapi beosztás, hiányzik az én tárgyalásom. Mit tegyek?
Ezt jelezze haladéktalanul a bíróság kezelőirodáján vagy tájékoztató irodáján. Ha az idézést magával viszi, az iroda hatékonyabban tud információt adni önnek.
Mit vigyek magammal a tárgyalásra?
Személyi igazolványt, lakcímkártyát, és az adóazonosító jelét tartalmazó okiratot. Ha képviselőként jár el és a meghatalmazását még nem csatolta, hozza magával a meghatalmazást is és mindazon okiratokat, amik a meghatalmazotti jogosultságát igazolják. Célszerű magával hoznia az idézést, valamint a rendelkezésére álló periratokat és más, a perrel kapcsolatos iratokat is.
A fellebbezést hány példányban kell beadni és hová?
A másodfokú bírósághoz kell címezni, de az elsőfokú bírósághoz kell benyújtani eggyel több példányban, mint ahány peres fél van
Elmulasztottam a határidőt, mert beteg voltam. Mit tegyek?
Önnek jogában áll igazolási kérelmet előterjesztenie, amellyel együtt az elmulasztott cselekményt is pótolnia kell. Az igazolási kérelemben elő kell adni a mulasztás okát és annak vétlenségét (pl. orvosi igazolás, kórházi zárójelentés, stb.)
Hol találom azokat az iratokat, melyek már nincsenek a bíróság irattárában?
Ezek az iratok a levéltárban találhatók..
Mi a különbség a polgári nemperes eljárás és a polgári per között?
A jogszabályok meghatározzák, hogy melyik fajta igényt milyen jogi úton lehet érvényesíteni. A nemperes ügyekben nincs tárgyalás. Ilyen például a végrehajtási eljárás, holttá nyilvánítás, cégeljárás, felszámolás, stb.
Az a polgári peres eljárás, ahol tárgyalást is tartanak. Tárgyalást csak bíró tarthat.
Az oldalon található tartalmak a "Szervezetfejlesztés a Szegedi Törvényszéken" elnevezésű ÁROP-1.2.18/-2013-2013-0045. kódszámú projekt keretében készültek.
Az oldalon található tartalmak a Szegedi Törvényszék kizárólagos tulajdonát képezik. Azok bármi nemű másolása, vagy felhasználása a tulajdonos előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül szerzői jogi következményeket von után.